Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık makinalarının temizlik ürünleri her geçen gün yenileniyor. Bu yenilenme daha fazla kimyasalla karşı karşıya kalmamıza davetiye çıkarıyor. Parlatıcı,tuz ve makina kokusu en başta gelen ürünler; Peki bu ürünlere alternatif ürün oluşturmak mümkün mü?

Elma sirkesi muhteşem bir parlatıcıdır. Ev yapımı olmasına dikkat edilerek, makinanın parlatıcı gözüne konulup kullanılabilir. Marka parlatıcılardan farkı içeriğin de “kümen sülfanat” ,“parfüm maddeleri” ve koruyucular yoktur.

Kaya tuzu ve deniz tuzu ise fevkalade bir makine tuzudur. Makina tuzunun etken maddesi “sodyum klorür”dür. Yani suyun içindeki kireci etkisiz hale getirmeye yarar dolayısıyla sadece saf tuz kullanmak işimizi görür. Kaya tuzunu veya deniz tuzunu makinanın tuz gözüne doldurarak kullanabilirsiniz.

Bulaşık makinası koku gidericilerinde genellikle şu uyarılar vardır. ‘‘Gıdadan ve çocuklardan uzak tutunuz‘‘.‘‘ Vücuda temas ettirmeyin‘‘… Çünkü solunum hastalıklarına yol açabiliyor. İçeriklerinde “Polietilen(plastik), parfüm maddeleri, boya” bulunmaktadır. Oysa bunun yerine evde tükettiğimiz limonların kabuğunu bulaşık makinesinin kaşık çatal bölümüne koyarak kendimizi koruyabiliriz.

Büşra Kırmızıkaya Safi

09/05/2020 14:43