Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık makinalarının temizlik ürünleri her geçen gün yenileniyor. Bu yenilenme daha fazla kimyasalla karşı karşıya kalmamıza davetiye çıkarıyor. Parlatıcı,tuz ve makina kokusu en başta gelen ürünler; Peki bu ürünlere alternatif ürün oluşturmak mümkün mü?

Elma sirkesi muhteşem bir parlatıcıdır. Ev yapımı olmasına dikkat edilerek, makinanın parlatıcı gözüne konulup kullanılabilir. Marka parlatıcılardan farkı içeriğin de “kümen sülfanat” ,“parfüm maddeleri” ve koruyucular yoktur.

Kaya tuzu ve deniz tuzu ise fevkalade bir makine tuzudur. Makina tuzunun etken maddesi “sodyum klorür”dür. Yani suyun içindeki kireci etkisiz hale getirmeye yarar dolayısıyla sadece saf tuz kullanmak işimizi görür. Kaya tuzunu veya deniz tuzunu makinanın tuz gözüne doldurarak kullanabilirsiniz.

Bulaşık makinası koku gidericilerinde genellikle şu uyarılar vardır. ‘‘Gıdadan ve çocuklardan uzak tutunuz‘‘.‘‘ Vücuda temas ettirmeyin‘‘… Çünkü solunum hastalıklarına yol açabili…

Devamını Oku
  • 0

Fazla Şeker Tüketimi

Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde aşırı kilolu insanların sayısı artış gösterip, “Obezite” artık neredeyse bir salgın hastalık haline gelmiş durumdadır.

Orta Afrika ve Güney Asya hariç birçok ülkede görülen yüksek miktardaki şeker tüketimi çağımızın yeni bir sorunudur. Mesela, 1850’lerde Almanya’da insanlar yılda yaklaşık 2 kg şeker tüketirken, 2015’te bu rakam 15 kat artarak, yılda yaklaşık 30kg ‘a çıkmıştır! Peki, fazla şeker tüketimi ve aşırı kilo arasında bir bağlantı var mıdır?

Bilim insanları, günlük şeker tüketimi ile kişinin kilosu – ve maalesef çoğunlukla aşırı kilo – arasında doğru orantı olduğunu söylüyorlar. Fazla şeker tüketiminin; Tip 2 Diyabet, karaciğer yağlanması (karaciğer kanserine yol açabilir) ve Kalp-Damar hastalıklarına yakalanma riskini önemli ölçüde arttırdığına dair bilimsel çalışmalar mevcut ve bilim adamları bizi buna karşı uyarmaktalar .

Bu sebeple, biz tüketiciler için şeker alımını azaltmaya çalışmak çok önem…

Devamını Oku
  • 0

Aşure Tarifi

Aşure İçin Malzemeler:

500 gr aşurelik buğday (3 su bardağı)Yarım çay bardağı pirinç1 su bardağı nohut (çiğ 1 su bardağı, haşlanmış 3 su bardağı)1 su bardağı kuru fasulye (çiğ 1 su bardağı, haşlanmış 3 su bardağı)200 gr kuru kayısı200 gr kuru üzüm1 su bardağı fındık3 lt su buğdayı haşlamak için4 lt sıcak su (gerektikçe eklemek için miktar artıp azalabilir)2 su bardağı süt3 su bardağı toz şeker Çeyrek çay kaşığı tuzÇeyrek çay kaşığı karabiberYarım çay bardağı karanfil suyu (1 tatlı kaşığı karanfili kaynatıp, suyunu alın)

Üzeri için;

25 g fındık25 g kuş üzümü100 g ceviz1 adet narTarçın

Aşure Tarifi - Yapılışı:

Nohut ve fasulyeyi ayrı ayrı haşlayın.Buğdayı yıkayıp, tencereye alın üzerine kaynar su ekleyip 10dk kaynatın. Çıkan sarı suyu süzün. Aynı işlemi bir kez daha yapın ve suyunu süzün.Daha sonra üzerine 3 litre kadar kaynar su ekleyip 50dk kadar buğdayı kaynatın. (Dilerseniz akşamdan iki kez kaynatıp suyunu süzerek daha son…

Devamını Oku
  • 0